sistit2-1024x509Deniz ve havuz keyfinden sonra ıslak mayoyla durmak hastalıkları da beraberinde getiriyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sarıer, denize ve havuza girdikten sonra ıslak mayoyla kalınmasının sistit hastalığına davetiye çıkardığını söyledi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle açılan havuz ve deniz sezonu beraberinde idrar yolları enfeksiyonunu getiriyor. Havuz ve denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla gezilmesinin enfeksiyon sebebi olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sarıer, “İdrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan birisi olan sistitin kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğünü belirtti.

“EN ÖNEMLİ BELİRTİ YANMA VE SIZI”

İdrar yolları enfeksiyonunun en önemli belirtileri arasında idrar yaparken yanma ve sızı olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Sarıer, bu rahatsızlığın belirtileri hakkında, “Sık idrara çıkma, bazen idrardan kan gelmesi, ağrının kasıklara ve makat kısma yayılması, ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve bulantı, idrarın kötü kokulu olması, ilişki esnasında hissedilen ağrı olarak karşımıza çıkmakta” diye konuştu.

“KADINLARDA GÖRÜLME ORANI DAHA FAZLA”

Kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Sarıer, “Bu nedenle dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az yüzde 20’si yaşamları boyunca en az bir kere sistite yakalanır. Sistit zamanında tedavi edilmezse sorun böbreklere kadar ilerler. Teşhis edildikten sonra hızlı ve uygun bir biçimde tedavi edilmelidir” dedi.

“İDRARINIZI TUTMAYIN”

Bu tip enfeksiyonlardan korunmak için tavsiyelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Sarıer şöyle devam etti: “Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayoyla kalınmamalı. Çünkü genital bölgenin uzun süre nemli kalması bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı ortam yaratacaktır. Bol miktarda sıvı tüketin. İdrarınızı tutmayın ve sık idrara çıkın. Böylece mesanedeki bakteriler de dışarıya atılmış olur. Naylonlu ve dar iç çamaşır kullanmak yerine pamuklu çamaşırları tercih edin.”