Sistosel; Kadınlarda, mesane sarkması olarak tanımlanan durumdur. İdrar kaçırma ile ilgisi olabileceği gibi olmayabilir de. Bu nedenle mesane sarkması olan bir hasta idrar kaçırır şeklinde yaklaşım doğru olmamaktadır. Stres tipi idrar kaçırmda sorun mesane çıkışındaki idrar kanalının mobil yada gevşek olmasındandır.

Rektosel ise; rektumun, yanı kalın bağırsağın son kısmının vagen içine doğru sarkmasıdır. Zor doğumlara bağlı gelişir. Kozmetik problem dışında, rektumun sarkmasından dolayı, kronik kabızlığı olan hastalarda daha rahatsız edici olabilir.

Rahim sarkması denilen durum ise, direk rahim ağzının, rahimle beraber rahim alınmışsa da sadece rahim ağzının vagen dışına doğru sarkmasıdır. Kozmetik rahatsızlık verir.

Bütün bu saydığım sarkmalarda en önemli neden bu organları leğen kemiği için asılı tutan yapıların, kasların zayıflması, deformasyonu sonucu bu organların vagene doğru kaymasıdır.

Tedavi cerrahidir. Operasyon öncesi beraberinde idrar kaçırma sorunu olup olmadığı irdelenmeli, varsa aynı seans da idrar kaçırma ameliyatı da yapılmalıdır. Hastanemizde Kadın Doğum Kliniği ile birlikte başarılı bir şeklide bu ameliyatları uygulamaktayız.