Hidrosel, testisi (yumurtayı) cevreleyen zarlar arasında sıvı toplanmasıdır. Normalde bütün erkeklerde bu zarlar arasında belli bir miktarda sıvı vardır. Bu sıvı sayesinde testisler dışarıdan herhangi bir kuvvet geldiğinde kolayca yer değiştirme becerisi kazanmıştır. Boylece travmalardan korunmuş olur. Yani testisi travmalardan koruyan bir çeşit lubricant görevi görür. Bu sıvı eğer artacak olursa, hidrosel meydana gelir. Doğumdan  sonra yeni doğanda görülebilir. Konjenital Hidrosel adını verdiğimiz bu durumdaki bebeklerin 1 yaşında kadar büyük kısmı kendiliğinden düzelir. Erişkinlerde ise testis enfeksiyonu, geçirilmiş operayon, veya travmaya bağlı gelişebilir. Erişkinlerde kendiliğinden düzelme pek görmemekteyiz.

Tedavi edilmediği taktirde şişme ilerler. Ağrı, kozmetik kusur, genç hastalarda sperm kalitesinde düşmeye sebep olabilir. Bu nedenle tespit edildiğinde tedavi yapılması önerilmektedir.

Tanı; elle muayne ile yada kesin olması açısından basit bir usg ile rahatça konur.

Ayırıcı tanıda, kasık fıtığı, spermatosel, testis iltihabı, çok ender olarak da testis tümörü ile karışabilir.

Hidroselin ilaçla veya başka bir tedavisi yoktur. Tek çözüm yolu operasyondur. Operasyonla testisler arasındaki sorunlu zar tabakasını çıkarmak ve biriken sıvıyı boşaltmak ana hedeftir. Nüks görülmesi çok enderdir. Operasyon lokal veya spinal anestezi ile yapılabilir. Büyük çoğunlukla aynı gün içinde taburcusu yapılmaktadır.