HPtimthumbd9f1V virüsü tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekiyor

HPV  nedir ? Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Sarıer, cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında olan genital siğilin HPV virüsü enfeksiyonu sonucu oluştuğunu belirterek, tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Sarıer, siğillerin hem kadın hem de erkekte genital bölgede oluşabileceğini belirterek, “Karnabahar görünümündeki bu siğiller bazen tek, bazen birkaç, bazen toplu iğne başı kadar ufak boyutlarda 1-2 tane, bazen çok sayıda, bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız kısmen sert kitleler olarak karşımıza çıkmaktadır. HPV, ülkemizde de giderek artan sıklıkta görülmekte hem erkekte hem de kadında ciddi sağlık problemleri yaratmaktadır” diye konuştu.

 

“Nadiren Cinsel İlişki Dışında Da Bulaşır”

HPV virüsünün vücuda girdiği andan itibaren hücreler içine yerleştiğinin altını çizen Op. Dr. Sarıer, “Bu durum dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açmaktadır. HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer almasına rağmen nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiği bilinmektedir. Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin diğer bireyin genital bölgelerine veya ağız makat gibi bölgelerine deri- mukoza temasıyla bulaşır” dedi.

“Tespit Edildiğinde, Zaman Kaybedilmemelidir”

Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünün, erkeklerde de penis kanserine neden olduğunun altını çizen Op. Dr. Sarıer, “Genellikle erkeklerin taşıyıcı ve bu nedenle korunmasının da kadınlar kadar önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Genital siğil erkek hastalar için de önemli riskler oluşturmaktadır. Tespit edildiğinde, zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir” şeklinde konuştu.

 

“Kuluçka Süresi Hpv Tipine Göre Değişkenlik Gösteriyor”

Kuluçka süresinin HPV tipine göre değişkenlik gösterdiğini belirten Op. Dr. Sarıer, “Bulaştıktan sonra 2 ay ila 6 yıl arasında bir kuluçka devresini takiben kadında veya erkekte genital bölgede, anüste, ağızda sayıları ve büyüklükleri değişken siğiller oluşturur. Yani bazı kişilerde virüsü aldıktan 2 ay sonra siğil çıkabildiği gibi bazı kişilerde ise bu virüs yıllarca hiçbir belirti vermeyip daha sonra genital siğil olarak ortaya çıkabilmektedir” dedi.

“Erken Yaşta Cinsellik Virüsün Bulaşmasını Kolaylaştırıyor”

Erkekte HPV’nin bulaşma riskini arttıran nedenler hakkında da bilgi veren Op. Dr. Sarıer, şunları söyledi:“HPV’nin bulaşmasını kolaylaştıran sebeplerin başında çok eşlilik gelmektedir. Erken yaştacinselliğe başlamak, güvenli olmayan cinsel ilişkiye girmek bu tür HPV virüsüne bağlı kanserlerin hazırlayıcı nedenlerinden biridir. Genital siğillerin tanısı deneyimli bir hekim tarafından gözle kolaylıkla konulabilmektedir.”

Hpv Tedavisi İçin Seçenekler

Erkeklerde HPV tedavisinin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Sarıer şunları kaydetti:“Erkekte kondilom tedavisi için en iyi yöntem yakma yöntemidir. Erkekte kondilom tedavisi için seçenekler sırasıyla koterizasyon, leep veya lazerle doktorun seçeneğine göre yakma işlemi gerçekleştirilir. Tedavide genital siğilleri yakmanın yanı sıra dondurmak, cerrahi olarak çıkarmak ve küçük siğillerde özel kremler sürerek tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır. Erkekte HPV tedavisi seçenekleri arasında yakma yöntemi en kalıcı yöntem olup nüksler yani tekrarlar daha azdır.”