Yeniden baba olma hayalini Türkiye’de gerçekleştirdi

772871_detayİsviçre’nin Türk kökenli eski futbolcusu Kubilay Türkyılmaz’ın bir dönem takım arkadaşı olan eski futbolcu 53 yaşındaki Roberto Fregno, 14 yıl önce istenmeyen gebeliği önlemek için ”tüp bağlama” yöntemiyle ayırttığı meni kanalını, yeniden baba olabilmek için Antalya’da mikro cerrahi yöntemiyle birleştirtti.

İsviçre Milli Takımı’nın unutulmaz golcülerinden Türk kökenli futbolcu Kubilay Türkyılmaz ile AC Bellinzona takımında 4 yıl birlikte forma giyen, İsviçre’nin eski yıldız futbolcularından Roberto Fregno, 14 yıl önce gebeliği önlemek için ”tüp bağlama” denilen yöntemle meni kanallarını kestirdi. Meni kanallarını birbirinden ayıran 2 çocuk babası Fregno, bir yıl önce 25 yaşındaki Karyna Fregno ile dünya evine girdi.

Yeniden baba olmak isteyen Roberto Fregno’ya İsviçre’de gittiği hastanelerde mikro cerrahi yöntemiyle milimetrik olan meni kanallarının birleştirilmesi gerektiği, bu ameliyatın oldukça zor olduğu söylendi.

Antalya’ya 6 yıldır tatile gelen Fregno, buradaki arkadaşlarının da tavsiyesi ile ameliyatı burada olmaya karar verdi. Antalya Medical Park Hastanesi Üroloji Bölümü’nde tedaviye alınan Fregno’nun meni kanalları, Opr. Dr. Mehmet Sarıer tarafından mikro cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatla birleştirildi.

Ameliyatın oldukça zorlu geçtiğini belirten Opr. Dr. Mehmet Sarıer, yaptığı açıklamada, hastanın yeniden baba olabileceğini bildirdi.

Erkeklerde yumurtadan çıkan meni kanalının tüp bağlama denilen operasyon sırasında kesildiğini ifade eden Sarıer, ”Erkekler istenmeyen gebelikleri önlemek için ameliyatla meni kanalını birbirinden ayırtıyor. Ancak yeniden baba olmak istediğinde meni kanallarını tekrar buluyoruz. Milimetrik kanalları mikro cerrahi yöntemiyle birleştiriyoruz. Bu ameliyat 3 saat sürdü. Oldukça zorlu bir ameliyat, ancak başarı oranı yüzde 80’lerde. Hastamız artık çocuk sahibi olabilir” diye konuştu.

TÜRK ERKEKLERİ TERCİH ETMİYOR
Meni kanalının kesilmesinin Avrupa’da çok popüler olmasına rağmen Türk erkeği tarafından tercih edilmediğini vurgulayan Sarıer, ”Türkiye’de gelenek ve görenekler ile erkek psikolojisi nedeniyle bu ameliyat fazla yapılmıyor. Çok güzel bir yöntem, ancak Türk erkeğinin yapısına ters bir durum. Türk erkekleri bunu ‘Erkekliği bağlatmak’ gibi algılıyor” dedi.

Eski eşinden 15 ve 16 yaşlarında iki çocuğu bulunduğunu anlatan Roberto Fregno ise ikinci evliliğini yaptıktan sonra yeniden baba olma isteğinin doğduğunu, bu nedenle ameliyatı yaptırdığını anlattı.

Türkiye’yi ve Antalya’yı çok sevdiğini belirten Fregno, ”6 yıldır geldiğim Antalya’ya aşığım. Babalık sevincini yaşamak için Antalya’da ameliyat olmayı tercih ettim. Arkadaşlarımın tavsiye ettiği Türk doktorlarına güvendim. Ameliyat başarılı geçti. Türk doktorlarına bana yeniden babalık sevincini yaşatacağı için teşekkür ederim” diye konuştu.

Türk futbolcu Kubilay Yılmaz ile 4 yıl aynı takımda forma giydiğini hatırlatan Fregno, Kubilay dolayısıyla Türkler’e her zaman sempati duyduğunu vurguladı.

İtalyan asıllı İsviçreli Fregno’nun 1975-1994 yılları arasında profesyonel futbol oynadığı, FC Grenchen, FC Zürich, FC Luzern, ST Gallen ve AC Bellinzona gibi takımlarda forma giydiği öğrenildi.

01 Eylül 2012 Cumartesi, 14:39:46